Energooszczędne rozwiązania to w dzisiejszym świecie konieczność. Wiedzą o tym nie tylko producenci sprzętu elektrycznego czy elektroniki, ale również specjaliści z branży budowlanej, zwłaszcza producenci okien PCV. Niestety, nawet ciepłochłonne szyby i najlepsze profile na nic się nie zdadzą, jeśli okna zostaną nieprawidłowo zamontowane. Sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w całym domu jest polecany przez firmę BROS ciepły montaż okien.

Na czym polega ciepły montaż?

Ciepły montaż , zwany również 3-warstwowym, to nic innego jak trwałe i skuteczne uszczelnienie tych miejsc, w których osadzane są okna. Stosuje się w tym celu nie tylko tradycyjną piankę montażową, ale również dodatkowe materiały termoizolacyjne, jak folie i taśmy uszczelniające czy taśmy paroszczelne

Warstwę zewnętrzną wykonujemy z materiałów paroprzepuszczalnych, takich jak impregnowane taśmy rozprężne lub warstwowe folie paroprzepuszczalne. Warstwa ta uniemożliwia przenikanie wody opadowej do wnętrza szczelin między oknem a ścianą.  Materiał, z którego jest wykonana, musi być odporny na działanie wiatru, opadów deszczu, promieniowania ultrafioletowego oraz dużych różnic temperatur.

Izolacyjna pianka poliuretanowa tworzy warstwę środkową, stanowiącą izolację termiczną i akustyczną złącza okiennego.

Warstwę wewnętrzną wykonujemy z różnego rodzaju taśm i folii, które nie przepuszczają powietrza i pary wodnej. Warstwa ta uniemożliwia przenikanie pary wodnej z pomieszczenia do szczeliny wypełnionej materiałem termoizolacyjnym, znajdującej się między oknem a ścianą budynku.

Zdaniem specjalistów, w Polsce ponad 90% okien montowanych jest z większymi lub mniejszymi błędami. Producenci przyznają również, że większość reklamacji spowodowana jest nie wadą samych okien, ale właśnie ich nieodpowiednim zamontowaniem.

Firma BROS przedstawia jak  krok po kroku zamontować okno i na co zwrócić szczególną uwagę przy poszczególnych etapach montażu. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli na uniknięcie błędów podczas instalacji.

          Krok 1 - przygotowanie muru


Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie oczyścić mur z luźnych kawałków i kurzu, a w razie konieczności zastosować podkład gruntujący.

 W zależności od sposobu montażu należy zamontować lub zdjąć listwę parapetową

Krok 2 - przygotowanie okna

Z ościeżnic należy zdjąć skrzydła. W oknach montowanych na kotwy elementy te należy przykręcić do ościeżnicy przed jej osadzeniem w murze. Kotwy, dyble lub specjalne śruby do montażu okien muszą przenieść wszystkie obciążenia działające na okno, dlatego trzeba je rozmieścić na całym jego obwodzie w odstępach nie większych niż 70 cm., przygotowując wcześniej otwory. Odległość punktów mocowań od naroża okna lub osi podłużnej profilu słupka powinna wynosić około 15 cm.

Przykleić do okna taśmy paroprzepuszczalne od zewnątrz i paroszczelne od środka.

 

Krok 3 - umieszczenie ościeżnicy

Ramę okna należy umieścić w otworze w ten sposób, aby z każdej strony została zachowana właściwa szczelina dylatacyjna, z zachowaniem pionów i poziomów.

 

Krok 4 - sprawdzenie przekątnych

Ustawioną w murze ościeżnicę stabilizujemy przy pomocy klinów rozporowych (plastikowych lub drewnianych) i po ponownej kontroli poziomów i pionów sprawdzamy również przekątne, które powinny być równe. (dopuszczalna różnica 6 mm.)

Należy sprawdzić również czy parapet zewnętrzny nie będzie zasłaniał otworów odwodnieniowych.

 

 

 
 

Krok 5 - montaż mechaniczny

Jeżeli montujemy na kotwy, należy pamiętać, aby każdą z nich przykręcić do muru dwoma kołkami rozporowymi lub specjalnymi śrubami. Przy montażu na dyble lub śruby samowiercące należy uszczelnić otwory w dolnym elemencie ramy.

 

Uwaga, Uwaga! Niedopuszczalne jest mocowanie okna tylko i wyłącznie na piankę montażową.

Krok 6 - zwilżenie muru

Ponieważ piana montażowa twardnieje pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, zaleca się, aby przed jej nałożeniem zwilżyć mur wodą np. przy pomocy spryskiwacza.

Potem w świetle otworu należy zamocować rozpory lub założyć i zamknąć skrzydła. Zapobiegnie to wypaczeniu ram przez rozprężającą się piankę montażową.

Przed przystąpieniem do nakładania pianki poliuretanowej należy jeszcze raz sprawdzić poprawność ustawienia ramy.

 

Krok 7 - nakładanie piany

Przestrzeń między ościeżnicą a murem należy wypełnić pianą nakładając ją od dołu do góry, prowadząc pistolet lekko zygzakowatym ruchem. Po zastygnięciu piany jej nadmiar należy obciąć.

Nakładanie powinno odbyć z zachowaniem dokładności i staranności. Należy zwrócić uwagę aby "rozprężająca się pianka" nie zanieczyściła powierzchni okna,  a w szczególności elementów okuć zawiasów, i otworów odwodnień.

 

Krok 8 - przyklejanie taśmy paroszczelnej

Po osadzeniu pianki musimy odczekać min. 30 minut. Po wyschnięciu wyjmujemy kliny, bardzo ważne aby w ich miejsce również dodać piankę izolacyjną.

Drugi koniec przyklejonej wcześniej do okna taśmy paroszczelnej należy przymocować do muru w taki sposób, aby zasłonić pianę. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci z pomieszczenia w spoinę, zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu ściany.

 

 

Krok 9 - zawieszenie skrzydeł

Do tak przygotowanej ramy możemy teraz wstawić skrzydła, sprawdzić ich funkcjonowanie i w razie konieczności wyregulować. Jeżeli regulację podczas montażu wykonamy przez przedystansowanie szyby, wówczas okucia pozostaną w położeniu fabrycznym. Dzięki temu podczas wieloletniej eksploatacji okna do wykorzystania pozostanie cały zakres regulacji okuć.

Pozostało już tylko zaszpachlować i obrobić specjalną zaprawą murarską widoczne ubytki.

Zaraz po montażu okien należy zdjąć folię ochronną z profili PVC. Folia ochronna pozostająca na profilach przez dłuższy czas (kilka lub kilkanaście miesięcy), staje się krucha i pęka, co powoduje, że usunięcie jej może być bardzo utrudnione i w efekcie może skończyć się nawet uszkodzeniem powierzchni profili. Wszelkie zanieczyszczenia powstające podczas montażu i prac przy obróbce ościeży, należy niezwłocznie usuwać, nie dopuszczając do ich zaschnięcia. Dotyczy to pianki montażowej na powierzchni profili, okuciach i szybach oraz zaprawy murarsko-tynkarskiej.

ŻYCZYMY POWODZENIA  

Instrukcje regulacji i konserwacji okien znajdą Państwo w zakładce "okucia / regulacja"