Okucia do okien

·         W naszej ofercie proponujemy Państwu okna z okuciami MACO, które zapewniają bezpieczeństwo, komfort i kompatybilność.

       

Ze względu na rodzaj zastosowanego okucia wyróżnia się następujące pozycje i funkcje okna: 

  • Pozycja Okna z funkcją U (uchyłu) – okna wyposażone w okucia umożliwiające uchył ,pozycję tą wykorzystują do długotrwałego przewiatrzenia pomieszczeń.

  • Pozycja Okno z funkcją mikrowentylacji (położenie klamki w pozycji 45')-wyposażone są w najnowsze rozwiązanie, a mianowicie mikrowentylację w rozwórce, która rozszczelnia okno od 10 do 13 mm, dzięki czemu zyskujemy szybszą wymianę powietrza;

  • Pozycja Okna z funkcją R (rozwierną) - poza swoją standardową funkcją rozwierności ułatwiają też domykanie skrzydła,  dzięki posiadaniu podnośnika skrzydła,  co z kolei wpływa stanowczo na komfort użytkowania. Okucie wyposażone jestw standardzie w jeden zaczep antywyważeniowy, a ponadto posiada pełną regulację w trzech płaszczyznach, co powala na prawidłowe ustawienie skrzydła. Regulacja zaczepów umożliwia ustawienie docisku skrzydła do ramy. Pozycja służy do krótkotrwałego przewierzania lub mycia okien.

  • Pozycja Okna zamkniętego.-klamka opuszczona pionowo do dołu

  • Okna z funkcją RU (uchylno-rozwierną) - okna uchylno-rozwierne  wyposażone w  podnośnik skrzydła ułatwiający domykanie skrzydła, blokadę błędnego położenia klamki, dzięki której skrzydło okna nie wyczepia się z okucia, co wpływa stanowczo na komfort użytkowania, 1 zaczep antywyważeniowy ograniczający możliwość wyważenia uchylonego okna z zewnątrz. Regulacja zaczepów umożliwia ustawienie docisku skrzydła do ramy.

        

Osoby chcące przez wiele lat bezawaryjnie użytkować okna, powinny przeprowadzać regulację i konserwację swoich okien przynajmniej raz w roku, tj. w trakcie sezonu grzewczego lub przed nadejściem letnich upałów. W ten prosty, niedrogi sposób, unikacie Państwo kosztownych napraw i konieczności wymiany elementów okiennych w swoich domach i biurach przez wiele lat, a przede wszystkim nie nadwyrężacie swoich portfeli na dodatkowe dogrzewanie pomieszczeń.

Pamiętajmy, że okna są stale poddawane obciążeniom - od wewnątrz otwiera się je i zamyka, od zewnątrz są narażone na słońce, deszcz oraz silny wiatr. Ramy i uszczelki są więc stopniowo niszczone przez czynniki atmosferyczne, a okucia okienne zużywają się podczas otwierania okna i ryglowania skrzydeł. Dlatego większość elementów trzeba co pewien czas odświeżyć, czyli przesmarować specjalnymi preparatami ochronnymi, a okucia wyregulować i sprawdzić ich stan techniczny.

Poniżej prezentujemy podstawowe możliwości regulacji:

Regulowane czopy docisku.

Wysoki zakres regulacji uzyskujemy dzięki  specjalnej  geometrii czopów, których duży skok (2 x 19 mm) zapewnia głębokie zazębienie się z zaczepami.

1. Ustawienie standardowe 45º

2. Docisk lekki.

3. Docisk mocny.

Do regulacji docisku który jest w dużej części odpowiedzialny za szczelność, służą czopy. Są to takie -" beczułki" umieszczone na śrubie z mimośrodem, które wchodzą w zaczepy na ramie i powodują dociśnięcie okna do ramy. Ponieważ okna pod wpływem temperatury rozszerzają się i kurczą konieczna jest regulacja tego docisku za ich pomocą.

Na początku warto sprawdzić w którym miejscu okna mają mniejszy docisk. Najlepiej w tym celu wsadź kartkę (paseczek gazety lub jakiegoś cienkiego papieru) między ramę a okno i zamknąć. Trzeba tylko uważać żeby kartka nie znalazła się na ryglu. Jak już zamkniesz okno spróbuj delikatnie wyjąć ten paseczek, jeśli wychodzi lekko to znaczy że trzeba pobliską śrubą zwiększyć docisk. Obracając nią regulujesz siłę docisku okna do ramy.
Trzeba wyczuć jak mocny docisk jest potrzebny. I testować za pomocą papierka.

Zbyt mocny docisk jest również nie wskazany, gdyż przy zamykaniu może dojść do uszkodzenia mechanizmów.

 

Podnośnik skrzydła

Bez oporów podnosi skrzydło we właściwe położenie, a dzięki zintegrowanej blokadzie klamki eliminuje błędy w obsłudze.

Regulacja podnośnika

Regulacja podnośnika odbywa się poprzez przekręcenie śruby TX15 ustawiając ja na żądanej wysokości. Chwilowe wyłączenie blokady palcem pozwoli ustawić podnośnik w pozycji pionowej. Klamkę można ustawić w dowolnej pozycji.

 

Regulowane nożyce i zawias górny

Do regulacji nożyc służy klucz imbusowy 4mm., śruba regulacji "1" może wystawać max.1 mm.

1. Duży zakres regulacji przy podnoszeniu i obniżaniu skrzydeł.

2. Regulowany docisk "rozwórki".

 

 
 

Regulowany zawias dolny

Przed przystąpieniem do regulacji okna należy zdemontować plastikowe osłonki zawiasów.

 

 

Zawias regulowany w trzech kierunkach

Regulacja w pionie i poziomie odbywa się poprzez przekręcenie śruby imbusowej 4 mm.

Regulacja docisku odbywa się poprzez przekręcenie śruby TX15

Odpowiednie dbanie o okna może nie tylko przedłużyć ich działanie, ale także pozwoli oszczędzić na naprawie okien lub nawet ich wymianie. Tymczasem brak należytej pielęgnacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów i uszczelek, ścieranie powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenie trwałości okien i komfortu ich użytkowania. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do zniszczenia poszczególnych elementów, a naprawa uszkodzeń jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna niż zapobieganie im.

Konserwacja okien i drzwi

Utrzymanie w czystości profili PCV jest wyjątkowo łatwe. Należy je myć miękką szmatką lub gąbką, zmoczoną wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego detergentu (płyn do naczyń, mydło).

Ważne:

  • Nigdy nie należy używać środków o właściwościach ściernych, rozpuszczalników, środków z zawartością acetonu lub substancji ropopochodnych (benzyna, nafta, terpentyna). 
  • W przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia należy zastosować specjalistyczny środek przeznaczony do czyszczenia profili z nieplastyfikowanego PVC.
  • Nie należy przecierać okien na sucho.
  • Nie należy malować profili z PVC. Jeżeli wolisz okna kolorowe – polecamy szeroką paletę profili okleinowanych. 
                 

Konserwacja uszczelek.

Uszczelki w oknach wykonane są z wysokiej jakości EPDM (kauczuk syntetyczny) lub TPE (termoplastyczny elastomer). Aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność, należy je raz w roku natrzeć specjalistycznym środkiem do konserwacji uszczelek. Dzięki temu uszczelki zachowają także swoją elastyczność. Nie należy dopuszczać do kontaktu uszczelek ze skoncentrowanymi detergentami lub środkami wyprodukowanymi na ich bazie.

 

 

Konserwacja okuć.

Okna wyposażone są w wysokiej jakości okucia obwiedniowe  MACO  Ich producenci zalecają dokonanie, co najmniej raz do roku, przeglądu wszystkich elementów i w razie konieczności ich przesmarowanie wazeliną techniczną lub olejem maszynowym ( ważne aby środki nie zawierały substancji powodujących korozję okuć ). 

 

Okucia okien intensywnie pracują i często są narażone na działanie wilgoci. Dlatego oprócz tradycyjnej, ochronnej powłoki cynkowej mają również dodatkowe powłoki antykorozyjne. Nie zapobiegną one jednak skorodowaniu okuć, jeśli otwory odwadniające umieszczone w ramie okien z PCV będą niedrożne - wtedy odprowadzanie wody wykraplającej się wewnątrz okna będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Otwory te znajdują się wewnątrz dolnej poziomej krawędzi ramy, widoczne po otworzeniu skrzydła i połączone z zewnętrznym ujściem.  Ich stan należy kontrolować, a w razie potrzeby udrożnić - przepychając cienkim drutem .

ŻYCZYMY  BEZPROBLEMOWEJ  EKSPLOATACJI  NASZYCH OKIEN