Co to znaczy, że okna są energooszczędne?
Koszty ogrzewania domu to poważna pozycja w każdym budżecie. Wybierając odpowiedni kocioł centralnego ogrzewania i decydując się na docieplanie ścian, możemy wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. Musimy jednak pamiętać, że większość energii wytworzonej przez instalację grzewczą tracimy za sprawą okien. Jeśli więc nie zadbamy o to, by również one zapobiegały utracie ciepła, nasze wysiłki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Okna energooszczędne to nie slogan marketingowy, a bardzo konkretne parametry związane z konstrukcją okna oraz wykorzystanymi do jego produkcji materiałami. Sprawdźmy, kiedy możemy być pewni, że nasze okna nie będą się przyczyniały do strat ciepła.
KONSTRUKCJA OKIEN A STRATY CIEPŁA
Nowoczesne okna są dość skomplikowanymi konstrukcjami, a na ich energooszczędność składają się zarówno użyte elementy, jak i jakość wykonania. Na rynku możemy spotkać okna drewniane, plastikowe oraz aluminiowe. Każde z nich jest wykonane w nieco inny sposób, jednak celem każdej konstrukcji jest maksymalne ograniczenie utraty ciepła.
W przypadku okien drewnianych ościeżnica i skrzydło są zwykle wykonywane z dobrze wysuszonego i odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Kluczem do osiągnięcia dobrych parametrów cieplnych w oknach drewnianych jest właściwy dobór materiału, jego połączenie oraz wystarczająca grubość elementu. Producenci stosują np. naprzemiennie fragmenty o odmiennym ułożeniu słojów, co ogranicza możliwe zmiany kształtu i powstawanie nieszczelności.
Okna plastikowe są zbudowane z profili z tworzywa sztucznego, które zawierają puste przestrzenie, stanowiące izolację cieplną. Najczęściej okno ma kilka takich komór, zarówno w ramie, jak i w skrzydle. Zwykle im jest ich więcej, tym lepsze parametry cieplne okna.
Okna wykonane z aluminium mają nieco inną konstrukcję. W ich strukturze są stosowane specjalne przekładki, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej.
Poza materiałem użytym do wykonania ram o energooszczędności okna decyduje też zastosowane przeszklenie. Nowoczesne okna korzystają z różnych pakietów szybowych. Są one często dodatkowo pokrywane specjalnymi foliami ograniczającymi straty ciepła. Pomiędzy tafle szkła wtłaczany jest gaz, który nie przewodzi ciepła, np. argon lub krypton. Cała szyba zespolona jest też otoczona specjalną ramką izolacyjną, by ograniczyć straty ciepła.
Niezależnie od konstrukcji okna energooszczędne powinny oferować możliwie mały współczynnik przenikania ciepła. Standardem jest obecnie wartość 1,1 W/(m2K) w przypadku okien pionowych i 1,3 W/(m2K) dla okien dachowych. Od okien do domów pasywnych wymaga się, by uzyskiwały wynik na poziomie przynajmniej 0,8 W/(m2K).
Warto pamiętać, że poza samymi parametrami okna ważny jest również prawidłowy sposób montażu, w przeciwnym razie ciepło będzie uciekało przez wytworzone przy niedokładnym uszczelnieniu okna mostki cieplne.