Jak prawidłowo wyregulować okno?
Zamontowane nowe okna PCV, po pewnym czasie użytkowania mogą się nieco zużyć i zmienić swoje prawidłowe ustawienie. Wpływ na to mają przede wszystkim takie czynniki, jak częste otwieranie i zamykanie okna, zmiany temperatury oraz inne czynniki atmosferyczne. Większe okna w naturalny sposób mają też tendencje do opadania. W takich przypadkach konieczna może być regulacja okna i konserwacja okuć okiennych. Zabiegi te można zlecić specjalistom lub wykonać je samemu. W dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo wyregulować okno.
KIEDY MOŻE BYĆ KONIECZNA REGULACJA OKNA PCV?
Najlepiej, jeżeli regulacja okien przeprowadzana jest regularnie, czyli np. raz lub dwa razy w roku, jeszcze przed pojawieniem się jakichś wyraźnych problemów. Poprzez systematyczną regulację okien zapobiegnie się zjawisku opadania skrzydeł okiennych i pozytywnie wpłynie się na zdolność stolarki okiennej do zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej.
Niektóre osoby decydują się na regulację okien jednak dopiero wówczas, gdy zaobserwują, że ich okna już są mniej szczelne lub trudniej się zamykają. Takie problemy mają związek z tym, że skrzydło po prostu zmieniło swoją pozycję.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA ZMNIEJSZYĆ LUB ZWIĘKSZYĆ SIŁĘ DOCISKU SKRZYDŁA OKIENNEGO?
Siłą docisku skrzydła okiennego do ramy okna zależy od umieszczonego w dolnym zawiasie okucia okiennego. Zmniejszenie lub zwiększenie docisku skrzydła wymaga więc wyregulowania umieszczonego na zawiasie okucia. Jeżeli chce się uszczelnić okna PCV, rolki ryglujące trzeba przesunąć w taki sposób, żeby znalazły się nieco bliżej uszczelek. Po wykonaniu takiej operacji koniecznie trzeba jeszcze sprawdzić, czy wyregulowane w taki sposób skrzydło okna nie sprawia żadnych problemów przy otwieraniu lub przy zamykaniu. Skrzydło przez przypadek mogło zostać po prostu zbyt mocno dociśnięte i teraz trzeba nieco zmienić wykonaną wcześniej operację, czyli odsunąć rolkę od uszczelek.
ZASADY REGULACJI WYSOKOŚCI SKRZYDEŁ OKIEN PCV
W niektórych przypadkach konieczne może też być wyregulowanie wysokości położenia skrzydeł okiennych. Ten zabieg zawsze wykonywany jest gdy okno nie jest w pozycji zamkniętej. Najpierw trzeba usunąć osłonkę zawiasu. Jak się to zrobi teraz, trzeba dokręcić widoczną od góry śrubkę regulacyjną. Można to zrobić tylko z zastosowaniem śrubokrętu imbusowego. Po dokręceniu śrubki w prawą stronę skrzydło okienne się podniesie. Po zakończeniu pracy ponownie należy sprawdzić, czy nie spowodowało ro żadnych problemów przy otwieraniu lub zamykaniu okna.