Jak zabezpieczyć bramę garażową przed przepuszczaniem zimna?
Jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed właścicielami domów jednorodzinnych przed i w trakcie sezonu zimowego, jest ich właściwe zabezpieczenie przed dochodzącym do środka zimnem. Wymóg ten dotyczy także bramy garażowej. Niezależnie od rodzaju użytkowanej bramy garażowej, w celu jej zabezpieczenia przed przepuszczaniem zimna, należy zadbać o jej czystość i zapewnienie jej odpowiedniej izolacji. Jak to zrobić?
ZASADY CZYSZCZENIA BRAMY GARAŻOWEJ
Przygotowanie bramy garażowej do sezonu zimowego należy rozpocząć od zadbania o jej czystość. Zanim nadejdzie zima należy dokładnie wyczyścić wszystkie panele bramy. W tym celu najlepiej jest zastosować miękką gąbkę i niedrażniące środki czyszczące. W celu usunięcia większych zabrudzeń można też użyć delikatne detergenty np. takie przeznaczone do mycia samochodów. Nie powinno się natomiast stosować płynów, które mają w składzie rozpuszczalniki chlorowane, rozcieńczalniki czy materiały ścierne. Mogą one bowiem spowodować uszkodzenie lub zmatowanie poszycia bramy.
Szczególną uwagę podczas czyszczenia bramy trzeba poświęcić miejscom styku paneli i uszczelek. Ich właściwe wyczyszczenie i nasmarowanie sprawi, że ograniczy się ryzyko przechodzenia przez nie zimnego powietrza.
SPRAWDZENIE STANU USZCZELEK W BRAMIE GARAŻOWEJ
Przed nadejściem zimy koniecznie trzeba też sprawdzić na całym obwodzie bramy garażowej stan uszczelek. Niestety elementy gumowe zawsze są narażone na negatywne działanie niskich temperatur i wilgoci. Czynniki te mogą też spowodować powstanie w uszczelkach mikrouszkodzeń, czyli np. pęknięć lub wgnieceń. Wówczas nawet najlepsza brama garażowa segmentowa nie będzie w stanie zapewnić dobrej izolacji termicznej i zapobiec ochłodzeniu się garażu.
Ważnym elementem podczas zajmowania się uszczelkami w bramie garażowej jest też oczywiście bieżące dbanie o ich czystość. Zaleca się, aby uszczelki po myciu były też smarowane preparatami silikonowymi, które wpłyną na ich trwałość i dodatkowo zapobiegną powstawaniu w nich mikrouszkodzeń.