Jakie czynniki wpływają na poprawę energooszczędności okien?
Określenie okna energooszczędne jest stosowane już od wielu lat, jednak od pewnego czasu zaczęło dotyczyć już praktycznie wszystkich produkowanych i sprzedawanych obecnie na terenie Unii Europejskiej okien. Wpływ na to mają obowiązujące normy, które sprawiają, że dostępne obecnie w sprzedaży okna muszą mieć odpowiedni poziom współczynnika przenikania ciepła, który decyduje o tym, że stolarka okienna jest w stanie zapewnić użytkownikom wysoką izolację termiczną, a przy okazji także izolację akustyczną.
JAKIE WARUNKI MUSZĄ SPEŁNIAĆ OKNA ENERGOOSZCZĘDNE?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie naszego tekstu, warunkiem, który musi być spełniony, żeby okno mogło być określane jako energooszczędne jest właściwa wartość opisującego je współczynnika przenikania ciepła Uw. Im wartość Uw jest mniejsza, tym okno jest bardziej energooszczędne, ponieważ jego stosowanie nie wiążę się z tak dużą stratą znajdującego się wewnątrz pomieszczenia ciepła. Obecnie obowiązujące normy są ważne już od 2017 roku. Według nich wartość współczynnika przenikania ciepła produkowanych okien nie może być wyższa niż 1,1 W/m2K w oknach pionowych (fasadowych) oraz 1,3 W/m2K oknach dachowych. Wcześniej takie wartości dotyczyły jedynie części sprzedawanych okien, które były określane właśnie jako okna energooszczędne. Dziś takie wymagania dotyczą już wszystkich okien.
Normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła niedługo ulegną jednak jeszcze większemu zaostrzeniu. Według przyjętej w Parlamencie Europejskim Ustawie już od 2021 roku normy obejmujące produkowaną i sprzedawaną stolarkę okienną będą wynosiły 0,9 W/m2K w oknach fasadowych i 1,1 W/m2K w oknach dachowych. Już teraz więc niektórzy producenci okien, także my, tworząc nowe okna spełniają te normy.
JAKIE SĄ ZALETY OKIEN ENERGOOSZCZĘDNYCH?
Zastosowanie energooszczędnych okien PCV, okien drewnianych lub okien aluminiowych wiąże się z mniejszymi stratami energii cieplnej, a więc i z poważnym ograniczeniem ponoszonych kosztów ogrzewania domów. Według prowadzonych już wiele lat temu badań to właśnie przez otwory okienne i otwory drzwiowe ucieka z domów najwięcej ciepła, a więc zastosowanie stolarki, która charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła pozwala te straty znacznie ograniczyć. Z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, zastosowane w oknach energooszczędnych uszczelnienia zwiększają również ich izolację akustyczną, czyli zapobiegają dostawaniu się do wewnątrz pomieszczeń odgłosów z zewnątrz domu, czyli przede wszystkim uporczywych hałasów z ulicy.
CO WPŁYWA NA ZAPEWNIENIE OKNOM ODPOWIEDNIEGO WSPÓŁCZYNNIKA PRZENIKANIA CIEPŁA?
Współczynnik przenikania ciepła dotyczy całej konstrukcji okna, czyli zarówno stolarki okna, jak i zastosowanych w nim profili szybowych. Żeby zwiększyć energooszczędność produkowanych okien, firmy tworząc profile okienne starają się więc zastosować odpowiednie systemy uszczelniające oraz stosować przy ich tworzeniu konstrukcje wielokomorowe i wieloszybowe. W naszej ofercie znajdują się przede wszystkim okna PCV 6- i 7-komorowe, które dzięki takiej budowie jeszcze bardziej ograniczają przenikanie ciepła. Oprócz samych okien przy zapewnianiu im energooszczędności ważne jest także to, w jaki sposób są one zamontowane. Obecnie standardem już jest tzw. ciepły montaż, czyli montaż z zastosowaniem odpowiednich taśm rozprężnych oraz taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Taki sposób montażu jeszcze bardziej zabezpiecza przed niepotrzebną utratą ciepła, dochodzeniem do wnętrza pomieszczeń hałasów otoczenia oraz przed rozwojem w warstwie montażowej pleśni i grzybów.