Jakie jest znaczenie nawiewników do okien?
Nawiewniki okienne inaczej są też nazywane nawietrznikami. Te niewielkich rozmiarów urządzenia pełnią bardzo ważną rolę w wentylacji pomieszczeń i zapewniają w nich optymalną wymianę powietrza. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jak działają nawiewniki okienne oraz jakie muszą one spełniać wymagania.
DLACZEGO NAWIEWNIKI SĄ KONIECZNOŚCIĄ W SZCZELNYCH OKNACH?
Rola nawiewników okiennych zwiększyła się w momencie, w którym zaczęto stosować bardzo szczelne okna. Jeszcze kilkanaście lat temu raczej nie stosowano nawiewników w oknach, ponieważ te były tak mało szczelne, że po prostu nie było takiej potrzeby. Nieszczelne okna nie blokowały bowiem całkowicie dostępu do powietrza z zewnątrz. Obecnie już tak nie jest i żeby mieć możliwość poprawienia nieco wentylacji w pomieszczeniu, konieczne jest zastosowania właśnie nawietrzników. Oczywiście to bardzo dobrze, że okna są szczelne, ponieważ dzięki temu są w stanie zapewnić nam znacznie lepszą izolację termiczną, co sprawia, że możliwe jest zaoszczędzenie dużej ilości energii cieplnej. Jednocześnie jednak naturalnym następstwem zwiększonej szczelności okien jest stworzenie problemów z wentylacją, związanych z ograniczeniem dopływu powietrza, które jest konieczne do tego, żeby mogła ona prawidłowo działać.
NAWIEWNIKI OKIENNE JAKO ISTOTNA CZĘŚĆ SYSTEMU WENTYLACJI
Rolą nawiewników okiennych jest dostarczenie do wnętrza odpowiedniej ilości powietrza. W większości budynków stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która polega na dostarczeniu do pomieszczeń świeżego powietrza i jednoczesnym usuwaniem z niego powietrza, które jest już zużyte, i przez to nie jest już tak wartościowe i znacznie pogarsza komfort przebywania w danym wnętrzu. Nie do końca prawidłowe działanie wentylacji skutkuje też wykraplaniem się pary wodnej na szybach oraz możliwością pojawienia się na ścianach nieestetycznie wyglądających i niebezpiecznych dla zdrowia pierwszych śladów rozwijającej się pleśni i grzybów.
Konieczność montowania nawiewników w oknach lub innych urządzeń nawiewnych jest z resztą regulowane przepisami zawartymi w specjalnym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2008 roku. Według obowiązujących przepisów, nawietrzniki okienne lub ścienne powinny być stosowane w każdym pomieszczeniu w domu, lub w mieszkaniu. W praktyce nawiewniki są montowane od razu w zdecydowanej większości sprzedawanych obecnie okien, niezależnie od tego, czy są to okna PCV, okna aluminiowe czy okna drewniane. Producenci okien konstruując sprzedawane przez siebie produkty od razu biorą pod uwagę także ten element.
JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE NAWIEWNIKI OKIENNE?
Nawiewniki okienne powinny być dobrane do potrzeb danego pomieszczenia. Każdy nawiewnik okienny ma określoną wydajność, która odpowiada ilości powietrza, którą będzie w stanie wymienić w pomieszczeniu. Potrzeby wymiany powietrza w poszczególnych rodzajach pomieszczeń są dokładnie określone w obowiązujących normach:
- Dla pomieszczeń mieszkalnych norma wynosi 30 m3/h,
- Dla kuchni z kuchenką elektryczną, z której korzysta do 3 osób 30 m3/h, natomiast dla kuchni, z których korzysta do 5 osób 50 m3/h
- Dla kuchni z kuchenką gazową lub węglową 70 m3/h
- Dla toalety i łazienki 30 m3/h.