Jakie okna do domu w hałaśliwej okolicy? Dźwiękoszczelność okien — ważny parametr
Mieszkanie przy głównej ulicy lub w sąsiedztwie traktu kolejowego nie musi oznaczać życia w nieustannym hałasie. Odpowiednio dopasowane okna dźwiękoszczelne mogą ograniczyć ilość decybeli, jakie przedostają się do wnętrz. To ważny aspekt ze względu na komfort pracy, wypoczynku czy snu. Coraz więcej mieszkań czy domów powstających na rozwiniętych terenach zurbanizowanych, wymaga stolarki drzwiowej i okiennej, która odgrodzi wnętrza od dźwięków miasta.
DŹWIĘKOSZCZELNE OKNA, CZYLI JAKIE?
Producenci okien muszą zdefiniować rozmaite parametry dotyczące swoich wyrobów. Wśród wielu mniej lub bardziej istotnych, kluczową role odgrywa izolacyjność akustyczna. Jej poziom jest określany w decybelach, a im wyższy współczynnik Rw, mają, tym lepszą barierę stanowią dla hałasu napływającego z zewnątrz.
Standardowe okna do domu, które sprawdzą się w cichej okolicy mają około 30 — 32 dB. To za mało, jeśli mieszkasz przy drodze ekspresowej, w centrum miasta lub w sąsiedztwie lotniska.
W takich miejscach zwróć uwagę na wyższy współczynnik izolacyjności akustycznej, na poziomie 35 — 47 dB.
ZALETY MONTAŻU OKIEN DŹWIĘKOSZCZELNYCH
Montaż dźwiękoszczelnych okien do domu oznacza komfort życia lub pracy w wyciszonym, kameralnym pomieszczeniu, w którym, dosłownie, można odciąć się od szumu ulicy. Według wielu pomiarów może on osiągać nawet 70dB, co jest niezwykle uciążliwe dla słuchu i ogólnego samopoczucia, zwłaszcza, gdy trwa nieustannie.
Okna do domu o wyższym współczynniku Rw (wynoszącym przynajmniej 35 dB) pozwalają skutecznie zredukować hałas napływający z zewnątrz nawet o 8 razy! Jednocześnie nie musisz obawiać się, że wnętrz Twojego domu stanie się wygłuszoną, hermetyczną puszką. Dobre okna drewniane lub PVC zapewniają jednocześnie optymalną przenikalność ciepłą oraz wentylację, zapobiegając powstawaniu wilgoci, grzybów i pleśni. Trudno też odmówić im designu. Choć mają grubsze niż typowe szyby, wyglądają elegancko oraz nowocześnie.