O czym mówi współczynnik Uw okna?
Wybierając nowe okna do pomieszczeń w swoim domu, w mieszkaniu lub w prowadzonym bądź administrowanym przez siebie budynku, lub lokalach usługowych, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie sprawdzić ich parametry użytkowe. To one dają informację na temat tego, co dana stolarka okienna będzie nam w stanie zapewnić. Jednym z najważniejszych parametrów, jakie znajdują się w specyfikacji okien jest współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu dokładnie tłumaczymy, jakie ten parametr daje nam informacje o oknach oraz dlaczego jest aż tak ważny.
CO OZNACZA WSPÓŁCZYNNIK UW?
Jak już wspomnieliśmy Uw jest oznaczeniem parametru współczynnika przenikania ciepła danego modelu stolarki okiennej. Wartość ta mówi, jaka ilość ciepła jest w stanie przenikać przez 1 m2 powierzchni okna przy stałej różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem budynku i pomieszczenia a jego otoczeniem, która wynosi 1 K. Wartość Uw określana jest w jednostkach W/(m2K), gdzie W oznacza okno (ang. window).
Wymagania dotyczące wartości Uw dla dostępnych w sprzedaży okien są precyzyjnie określone w przepisach.
JAKĄ WARTOŚĆ UW MOGĄ MIEĆ NOWOCZESNE OKNA?
Wartość Uw sprzedawanej aktualnie stolarki okiennej jest precyzyjnie określona w obowiązujących przepisach polskich i europejskich. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi wartość współczynnika Uw w sprzedawanych oknach od 2021 roku nie może być wyższa niż 0,9 W/(m2K). Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć okien PCV, które zapewniają jeszcze lepszą izolację termiczną, czyli, w których współczynnik Uw nie jest na jeszcze niższym poziomie. Także w naszej ofercie znajdują się oczywiście okna, w których wartość parametru Uw jest na poziomie nieco poniżej 0,7 W/(m2K).tego rodzaju stolarka okienna jest stosowana w budynkach pasywnych i energooszczędnych.
JAKIE ELEMENTY WPŁYWAJĄ NA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ STOLARKI OKIENNEJ?
Polepszenie wartości Uw okien wymaga zastosowania odpowiednich profili okiennych, a także odpowiednich profili szybowych. Żeby dostępne w sprzedaży okna mogły się charakteryzować niską wartością współczynnika Uw, w ich produkcji trzeba zastosować ramy okienne o niskiej wartości współczynnika Uf (ang. frame, czyli rama) oraz przeszklenia o niskiej wartości parametru Ug (z ang. glass, czyli szyba).
Te dwa elementy w największym stopniu będą decydowały o energooszczędności stolarki okiennej. Nie można jednak także zapominać o tym, że żeby okna były w stanie zapewnić dobrą izolację termiczną, muszą być też właściwie zamontowane, ale to już inny temat.