Charakterystyka okien antywłamaniowych
Wymieniając okna w domu lub w mieszkaniu coraz więcej osób stara się wybrać takie, które będą nie tylko gwarantowały dobrą izolację termiczną i akustyczną, ale także, które będą w stanie ich dobrze chronić przed próbami włamań. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu zajmiemy się opisaniem charakterystyki okien antywłamaniowych i napiszemy, jakie ich elementy mają największe znaczenie dla ochrony domu przed włamywaczami.
CO SPRAWIA, ŻE OKNA MOGĄ BYĆ NAZYWANE ANTYWŁAMANIOWYMI?
O czym nie każdy wie, tak naprawdę nie istnieje taki rodzaj stolarki, jak okna antywłamaniowe. Jest to określenie, które stosuje się do opisania zwykłych okien, w których produkcji i w montażu zastosowano odpowiednie zabezpieczenia, mające na celu zwiększenie ich odporności na włamania, czyli na próby ich sforsowania z zewnątrz. W jaki sposób działają takie zabezpieczenia?
Marzeniem każdej osoby, która zdecydowała się na zakup okien charakteryzujących się podwyższoną ochroną przed włamywaczami, jest oczywiście to, żeby takie okna całkowicie zlikwidowały ryzyko włamania. Tymczasem jest to oczywiście niemożliwe. Okna antywłamaniowe skutecznie jednak utrudniają włamywaczom, przedostanie się przez nie do środka. Co więcej, często, żeby to było w ogóle możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju sprzętu i ciężkich narzędzi elektrycznych, co jeszcze bardziej utrudnia zadanie. Poprzez zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, takie okna znacznie wydłużają samą próbę przedostania się do wewnątrz. W niektórych przypadkach złodzieje, widząc, jakie zabezpieczenia są zastosowane w oknach, w ogóle nawet nie podejmują próby ich przełamania tylko wolą zrezygnować. Jakie elementy konstrukcji i montażu okien są stosowane w celu lepszego zabezpieczenia okien przed próbami włamań?
OKNA Z WYSOKIEJ JAKOŚCI PROFILAMI SZYBOWYMI
Podstawowym elementem budowy okien antywłamaniowych jest odpowiednia konstrukcja okien oraz zastosowane w nich profile szybowe. Zazwyczaj jako okna antywłamaniowe producenci sprzedają okna PCV. Jest to związane z tym, że takie okna dają po prostu najwięcej możliwości konstrukcyjnych i w związku z tym łatwo można je wzbogacić także o takie elementy, które będą stanowiły dodatkową barierę przed włamywaczami. Poza samym profilem okiennym, okna antywłamaniowe muszą mieć też umieszczone odpowiednie profile szybowe. Najczęściej w tym celu stosuje się szyby zespolone z systemami trzyszybowymi. Ważnym elementem, który wpływa na skuteczność takich zabezpieczeń, jest to, że takie szyby po stłuczeniu nie rozbijają się na drobne elementy, tylko pozostają spójną całością. Najczęściej w takich oknach stosowane są szyby, które dodatkowo są jeszcze pokryte folią antywłamaniową.
ODPOWIEDNIEJ JAKOŚCI OKUCIA OKIEN
Drugim ważnym elementem, który jest stosowany w celu zwiększania właściwości antywłamaniowych w oknach, jest zastosowanie w nich odpowiednich okuć, czyli zastąpienie elementów, które w normalnych oknach były najczęściej pokonywane przez włamywaczy. W oknach antywłamaniowych stosowane są specjalne zaczepy antywyważeniowe. Na całym obwodzie okien umieszczane są specjalne zabezpieczenia w formie czopów, które sprawiają, ze okna staje się niezwykle trudne do podważenia i w związku z tym także do przedostania się przez nie do środka.
ZAMYKANE NA KLUCZ KLAMKI OKIEN
Bardzo często stosowanym rodzajem dodatkowego zabezpieczenia w oknach antywłamaniowych są zamykane na klucz klamki. Takie klamki nie tylko utrudniają włamywaczom, przedostanie się z zewnątrz do środka domu, ale także niwelują do zera ryzyko, że któreś okno zostanie niedokładnie zamknięte np. przed wyjazdem na wakacje.