Pakiety szybowe: jakie są najlepsze? Szyby zespolone: co trzeba wiedzieć o szkleniu w oknach
Przeszklenia współcześnie budowanych obiektów mieszkalnych i użytkowych maj ą coraz większą powierzchnię. Jednocześnie rosnące koszty ogrzewania budynków oraz oczekiwania co do jak najniższego zużycia energii niezbędnej do funkcjonowania stale rosną. Coraz istotniejsza staje się więc rola, jaką spełniają montowane w nich okna.
Do niedawna okna składały się z drewnianych ram, w których mocowano za pomocą kitu odpowiednio przycięte tafle szkła. Często szklenie było podwójne, a każde okno składało się z dwóch części, które można było rozkręcić, np. do mycia. Tego rodzaju konstrukcje rzadko kiedy oferowały dobrą szczelność, a straty energii były w nich bardzo duże.
JAK JEST ZBUDOWANE NOWOCZESNE OKNO?
Dziś stosowane okna, niezależnie od tego, czy ich ramy są wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium czy drewna, są budowane przy wykorzystaniu tzw. szyb zespolonych. Składają się one z tafli szkła, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem pełniącym funkcję izolacji termicznej. Tego rodzaju konstrukcje pozwalają na uzyskanie zdecydowanie lepszych parametrów cieplnych i na dużą oszczędność energii, i co za tym idzie, sporo niższe koszty ogrzewania.
Pakiet szybowy, który stanowi szklenie współcześnie produkowanych okien jest dość zaawansowaną technologicznie strukturą. Tafle szkła użyte w jego konstrukcji mają za zadanie zapewnić przenikalność promieni słonecznych na odpowiednim poziomie, lecz jednocześnie muszą chronić wnętrze pomieszczenia przed utratą ciepła. Parametry szyb są zwykle poprawiane za pomocą specjalnych powłok lub folii mocowanych do ich powierzchni.
W zapobieganiu ucieczce ciepła w zimie, a jednocześnie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia w lecie służą dwa elementy, które znajdują się pomiędzy taflami szkła. Są to specjalne gazy i ramka otaczająca przestrzeń pomiędzy szybami.
Jako gazy do zapewnienia jak najlepszej izolacji termicznej wykorzystuje się zazwyczaj krypton lub argon. Ramka jest zaś wykonywana z metalu lub tworzywa sztucznego. To drugie rozwiązanie jest o wiele skuteczniejsze, jeśli chodzi o efekty termiczne, ponieważ tego rodzaju materiał o wiele gorzej przewodzi ciepło niż wykorzystywane najczęściej metale – stal i aluminium.
Pakiety szybowe zwykle składają się z dwóch lub trzech tafli szkła, jednak dostępne są również składające się z czterech szyb. Większa ilość szyb oznacza lepsze parametry cieplne, przekłada się też jednak na wyższą cenę.